SPRAWDŹ CZY PRZYSŁUGUJE CI ZWROT PROWIZJI BANKOWEJ!

W dniu 19 września 2019 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok o następującej treści:

„Konsument ma prawo do wypełnienia zobowiązań określonych w umowie kredytu przed czasem ustalonym w umowie. W tym przypadku zgodnie z prawem przewidzianym w państwie członkowskim, konsument ma prawo do słusznego zmniejszenia całkowitego kosztu kredytu”.

Co to oznacza?

Oznacza to, że przy wcześniejszej spłacie kredytu, kredytobiorca ma prawo żądać proporcjonalnego zwrotu wszelkich opłat i kosztów związanych z kredytem – nie tylko odsetek, ale także prowizji czy ubezpieczenia. Dotyczy to umów zawieranych z bankami, SKOK-ami, jak i instytucjami pożyczkowymi.

 

Jak możemy Ci pomóc?

Kancelaria DNG oferuje pomoc prawną oraz doradztwo w zakresie dochodzenia roszczeń związanych ze zwrotem prowizji bankowych.

Pomagamy Klientom odzyskać wszelkie opłaty i prowizje w przypadku wcześniejszej spłaty zobowiązania.

 

Pamiętaj:

wcześniejsza spłata kredytu, może nastąpić z własnych środków, poprzez konsolidację lub przeniesienie do innego banku. Niezależnie od sposobu zakończenia kredytu masz prawo do zwrotu części kosztów.

Jakich kredytów ( pożyczek) dotyczy prawo do zwrotu prowizji?

wyrok TSUE dotyczy gamy kredytów konsumenckich, a więc regulowanych przez ustawę z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. Do tego grona zaliczyć można m.in.:

  • Kredyty i pożyczki  gotówkowe

  • Kredyty i pożyczki ratalne

  • Kredyty samochodowe

  • Kredyty konsolidacyjne i inne

Kiedy można starać się o zwrot kosztów kredytu?

  • Umowa kredytu (pożyczki) została zawarta po 18 grudnia 2011 roku

  • Nastąpiła wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego ze środków własnych, kredyt został konsolidowany lub przeniesiony do innego banku.

  • Bank pobrał prowizję lub inne koszty kredytu

Co z kredytem hipotecznym?

Możliwość uzyskania częściowego zwrotu prowizji dotyczy również kredytów hipotecznych, które zostały zaciągnięte po 21 lipca 2017 roku.

Wynika ona z przepisów ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, która weszła w życie w dniu 22 lipca 2017 roku.

Przewiduje ona, że kredytobiorca, który zaciągnął kredyt mieszkaniowy po 21 lipca 2017 roku, może skorzystać w każdym momencie z przedterminowej spłaty zobowiązania kredytowego – całkowitej lub całościowej. W przypadku wcześniejszej spłaty kredytu możliwe jest proporcjonalne odzyskanie zapłaconej prowizji.

Jaki jest okres przedawnienia roszczeń?

Okres przedawnienia w tego typu sprawach jest uzależniony od daty w jakiej doszło do wcześniejszej całkowitej spłaty kredytu.

Z uwagi na nowelizację kodeksu cywilnego i zmiany w zakresie okresów przedawnienia, roszczenia z umów, które zostały spłacone do dnia 09.07.2018 r. będą ulegały przedawnieniu z 10-letnim okresem przedawnienia.

Natomiast roszczenia z umów, które zostały spłacone od dnia 09.07.2018 r. podlegają 6-letniemu okresowi przedawnienia.

Ile można zaoszczędzić na zwrocie prowizji?

Kwota roszczenia jest uzależniona od przewidywanego czasu trwania umowy, faktycznego okresu trwania umowy (okresu spłaty kredytu) i wysokości prowizji, w tym kwoty dziennej tej prowizji i stanowi taką część prowizji jaka odpowiada proporcjonalnemu skróceniu okresu kredytowania

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

Telefon: + 48 577 333 106 

E-mail: biuro@kancelaria-dng.pl

Opinia prawna i wyliczenie kwoty w sprawie zwrotu prowizji jest bezpłatna